Eko-design czyli meble z palet :)


Niewątpliwym hitem mijającego lata są meble z palet które zawsze były kojarzone raczej z systemem transportowania niż elementem aranżacji wnętrza. Tymczasem w sieci możemy znaleźć ogromną ilość zastosowań dla tego (jak się okazało) mebla. Jednym z tych zastosowań są bardzo tanie i ekologiczne meble ogrodowe. W moim ogrodzie również takie meble się znalazły. Euro paleta to
koszt ok 30 zł. Możemy oczywiście kupić używane co jeszcze obniży kwotę przewidzianą na tą jakby nie było inwestycję a głównym kosztem pozostanie ich konserwacja :). Palety najpierw szlifujemy, niezastąpiona w tym wypadku jest szlifierka oscylacyjna ponieważ ręczne szlifowanie jest bardzo czasochłonne. Gdy drewno jest już wygładzone możemy przystąpić do malowania. Uważam że najlepsze są impregnaty do tarasów ponieważ są wyjątkowo odporne na warunki atmosferyczne ale można również użyć np barwionego lub przeźroczystego wosku przeznaczonego do użytku zewnętrznego. Gdy palety są już suche układamy je jedna na drugiej i skręcamy ze sobą wkrętami. Ja do mebli zrobiłam jeszcze siedziska i poduszki - przecież będę na nich wypoczywać ! :) Piankę można zamówić w sklepach tapicerskich, ja użyłam pianki T25 o grubości 10 cm. Poduszki i pokrowiec na siedzisko uszyte są z wodoodpornej tkaniny poliestrowej. Tkaniny te występują w bardzo wielu kolorach więc aranżację waszego kącika wypoczynkowego ogranicza jedynie wyobraźnia. Wiosną zamierzam podobny kącik wypoczynkowy zrobić dzieciom, będzie bardzo kolorowo! Oczywiście podzielę się z wami efektami mojej pracy.


4 komentarze:

 1. Bardzo klimatyczny kącik. Doskonałe wykonanie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Cenna opina od fachowca :) dziękuję!

  OdpowiedzUsuń
 3. Pamiętam jak w zeszłym roku zabieraliśmy się z mężem za samodzielne wykonanie takich mebli. Najpierw jednak musieliśmy kupić narzędzia, które oczywiście chciałam aby był jak najtańsze, z kolei mąż aby były solidne. Tak więc zaopatrzyliśmy się w zupełnie inne rzeczy - ja w zwykły młotek, a on w wiertarko wkrętarkę milwaukee, która rzeczywiście sprawdziła się podczas łączenia grubszych elementów. Zestaw aktualnie czeka na piękniejszą pogodę, byśmy znowu mogli rozkoszować się czasem spędzanym w naszej altance.

  OdpowiedzUsuń
 4. Drewniane meble zawsze się sprawdzają i według mnie nie ma solidniejszych niż te z drewna :) Nawet meble z palet to inwestycja na długie lata ;)

  OdpowiedzUsuń

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...